• zaloguj się
  • utwórz konto

Rekrutacja na studia pierwszego i drugiego stopnia

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Finanse i rachunkowość (studia niestacjonarne pierwszego stopnia, Filia w Rybniku)

Szczegóły
Kod FRRN1st
Jednostka organizacyjna Filia w Rybniku
Forma studiów Niestacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 50
Czas trwania 3 lata (6 semestrów)
Adres komisji rekrutacyjnej Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych
ul. Bogucicka 5
40-226 Katowice
rekrutacja@uekat.pl
Godziny otwarcia sekretariatu poniedziałek - piątek 8:00-15:00
Adres WWW https://ue.katowice.pl/kandydaci
Wymagany dokument
  • Matury
  Zadaj pytanie
Tura 1 (03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 23:59)

Finanse i Rachunkowość (profil praktyczny) - studia na UE Katowice w Filii w Rybniku

Kierunek Finanse i rachunkowość o profilu praktycznym to unikatowy kierunek przygotowujący do profesjonalnego funkcjonowania zawodowego w dziedzinach związanych z finansami oraz rachunkowością. Przybliża studentom mechanizmy finansowo-rachunkowe w podmiotach gospodarczych sfery realnej i finansowej, uczy zasad funkcjonowania rynków finansowych i strategii inwestycyjnych, kształtuje umiejętność rzetelnej ewidencji i analizy danych finansowych. Studia realizowane są przy udziale praktyków gospodarczych regionu. Studenci odbywają praktyki zawodowe w wymiarze 6 miesięcy, w trakcie ostatniego roku studiów. W programie kształcenia dominują zajęcia ćwiczeniowe i warsztatowe. Znaczna ich część wymaga użycia technik i narzędzi informatycznych.

Studia prowadzone są w Filii w Rybniku

więcej informacji na temat kierunku

Opłaty

Opłata rekrutacyjna 85 PLN
Opłata semestralna dla Polaków i cudzoziemców uprawnionych do kształcenia na zasadach odpłatności dla Polaków

3200 PLN [szczegóły opłat]

Opłata semestralna dla cudzoziemców na zasadach pełnej odpłatności 5500 PLN [szczegóły opłat]

Informacje dotyczące rejestracji w systemie

Jeśli zdawałeś maturę po 2005 roku, dodając dokument w sekcji Wykształcenie średnie wybierz rodzaj dokumentu „Nowa matura”.

Aby zarejestrować się na studia I stopnia zaznacz w systemie jakie przedmioty i ich poziom zdawałeś na egzaminie maturalnym w części pisemnej (kliknij edytuj wyniki egzaminów). Po uzyskaniu wyników uzupełnij je na koncie do ostatniego dnia rejestracji na dany kierunek studiów.

Przy obliczaniu wyniku końcowego kandydata podczas kwalifikacji na dany kierunekstudiów pierwszego stopnia zostanie wybrany najkorzystniejszy wariant spośród przedmiotów kandydata, zgodnie z zasadami rekrutacji na dany kierunek studiów. Wynik końcowy po przeliczeniu jego wyników maturalnych/z dyplomu/egzaminu będzie widoczny w dniu ogłoszenia wyników.

Zasady kwalifikacji

Przyjęcie kandydatów na studia pierwszego stopnia niestacjonarne odbywa się w ramach limitów przyjęć ustalonych przez Senat na podstawie wyników egzaminu maturalnego oraz na podstawie wyników z egzaminów kwalifikacyjnych potwierdzających kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika.

Na I rok studiów pierwszego stopnia niestacjonarnych może być przyjęty kandydat, który w postępowaniu kwalifikacyjnym uzyskał minimum 50 punktów rekrutacyjnych

Kandydaci wypełniają elektroniczny formularz podania o przyjęcie na studia. W ramach jednej opłaty rekrutacyjnej można wskazać jednocześnie do trzech kierunków studiów.

Kierunki należy wskazać w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanych. Kolejność wskazanych przez kandydata kierunków jest uwzględniana w postępowaniu kwalifikacyjnym. Przyjęcie na jeden z wybranych kierunków studiów jest równoznaczne z odmową przyjęcia na pozostałe kierunki.

Po zmianie statusu w systemie rekrutacyjnym IRK na zakwalifikowan Kandydaci zobowiązani są do złożenia kompletu dokumentów w wyznaczonym terminie

Kandydaci z nową maturą (zdawaną od 2005 roku)

Przeliczanie wyników egzaminu maturalnego na punkty rekrutacyjne

Podstawą kwalifikacji kandydatów, którzy zdali egzamin maturalny, jest suma punktów rekrutacyjnych z części pisemnej egzaminu maturalnego z dwóch przedmiotów kwalifikacyjnych:

pierwszy przedmiot maturalny

Pp1

drugi przedmiot maturalny

Pp2

język obcy nowożytny

(angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski)

matematyka

geografia

historia

informatyka

fizyka*

wiedza o społeczństwie

język polski**

przedmiot zdawany na poziomie podstawowym, rozszerzonym lub na poziomie szkół dwujęzycznych***

przedmiot zdawany na poziomie podstawowym lub rozszerzonym

*fizyka i astronomia zdawana na egzaminie maturalnym przed 2015 rokiem

**tylko na kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Uzyskana liczba punktów procentowych z egzaminu maturalnego przeliczana jest w następujący sposób:

  1. dla poziomu podstawowego
    liczba punktów procentowych x 0,7
  2. dla poziomu rozszerzonego
    liczba punktów procentowych x 1
  3. dla matury z języka obcego na poziomie szkół dwujęzycznych***
    liczba punktów procentowych x 0,5 + 50 pkt

*** poziom matury dwujęzycznej można wybrać tylko dla języka obcego. W przypadku przedmiotu pierwszego należy wskazać poziom podstawowy lub rozszerzony. Należy pamiętać, by w przypadku zdawania matury dwujęzycznej, zaznaczyć to podczas rejestracji konta w IRK, inaczej punkty nie zostaną odpowiednio przeliczone.

Suma punktów rekrutacyjnych z pierwszego i drugiego przedmiotu stanowi podstawę kwalifikacji na studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne.. Maksymalnie można uzyskać 200 punktów rekrutacyjnych.

Kandydaci, którzy posiadają dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika, mogą w procesie rekrutacji wskazać, w ramach przedmiotu drugiego, wyniki egzaminów zawodowych.

Przeliczanie wyników z dyplomu kwalifikacji zawodowych na poziomie technika

Punkty rekrutacyjne w dokumencie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe na poziomie technika dla odpowiednich zawodów wyszczególnionych w tabeli poniżej, ustala się w następujący sposób:

Pp2 - średnia arytmetyczna wyników z egzaminów kwalifikacyjnych potwierdzających kwalifikacje w zawodzie na poziomie technika x 1

Finanse i rachunkowość (Filia w Rybniku)

technik ekonomista

technik rachunkowości

Kandydaci ze starą maturą

Kandydaci, którzy zdawali egzamin dojrzałości do roku 2004 w liceach ogólnokształcących lub do roku 2005 w technikach (tzw. stara matura), uzyskują z przedmiotów będących podstawą kwalifikacji na dany kierunek studiów liczbę punktów rekrutacyjnych, wynikającą z następującego przeliczenia ocen na świadectwie dojrzałości - z części pisemnej lub ustnej egzaminu dojrzałości (pod uwagę będzie brana ocena wyższa) lub na świadectwie ukończenia szkoły (wyłącznie w przypadku braku tych ocen na świadectwie dojrzałości):

ocena liczba punktów
celujący (6) 100
bardzo dobry(5) 85
dobry (4) 70
dostateczny (3) 50
dopuszczający (2) 30
 

Kandydaci z dyplomem IB lub EB

Zapoznaj się również z informacjami na temat sposobu przeliczania ocen dyplomów IB i EB. 

Kandydaci z maturą zagraniczną

Zapoznaj się również z informacjami na temat sposobu przeliczania ocen ze świadectw uzyskanych za granicą.

Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego

Laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego przyjmowani są na studia pierwszego stopnia na dowolny kierunek, w ramach limitów miejsc na podstawie dokumentów wymaganych w procesie rekrutacji oraz oryginału dokumentu wydanego przez Komitet Główny danej olimpiady.

Z tych uprawnień kandydat może skorzystać w roku uzyskania świadectwa dojrzałości lub roku następnym, bez względu na rok uzyskania tytułu laureata lub finalisty olimpiady.

Kandydaci z powyższym tytułem, aby wziąć udział w procesie rekrutacji, muszą dokonać rejestracji w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów i wskazać wyniki zarówno z egzaminu maturalnego, jak również wybrać tylko jedną olimpiadę, w której uzyskali tytuł laureata lub finalisty.

Laureaci i finaliści olimpiad, w procesie rekrutacji uzyskują 200 punktów rekrutacyjnych.

Studia w języku angielskim

Kandydaci na kierunek International Business oraz Finance and Accounting for Business muszą udokumentować znajomość języka angielskiego na poziomie minimum B2. Za udokumentowaną znajomość języka angielskiego na poziomie B2 uznaje się:

  1. zdanie matury z j. angielskiego na poziomie podstawowym z wynikiem co najmniej 80% lub rozszerzonym z wynikiem minimum 55%,
  2. zdanie matury międzynarodowej/europejskiej w języku angielskim,
  3. przedłożenie świadectwa dojrzałości wydanego przez szkołę, w której zajęcia prowadzone były w języku angielskim,
  4. przedłożenie dokumentu potwierdzającego znajomość języka angielskiego na poziomie B2.